Polska Federacja Squasha

Squash stosunkowo późno dotarł do Polski – pierwszy kort w Polsce powstał w roku 1976 w Brodnicy, ale dopiero na początku lat 90. zaczęły pojawiać się pierwsze obiekty squashowe. Prawdziwy boom nastąpił w pierwszej dekadzie obecnego wieku.

Początkowo Polska Federacja Squasha, powstała w 2002 roku, była organizacją zrzeszającą garstkę ludzi, wspólnie spędzających czas i jednocześnie próbujących zarazić swoją pasją innych. Z biegiem lat PFS zrzeszała coraz więcej członków oraz sama stała się członkiem większych stowarzyszeń i organizacji: Światowej Federacji Squasha (WSF), Europejskiej Federacji Squasha (ESF) oraz PSA (Professonal Squash Association – odpowiednik tenisowego ATP).

Dzisiaj Polska jest krajem, w którym squash rozwija się najszybciej w Europie. Aby pokazać różnicę i możliwości rozwoju, warto przytoczyć dane statystyczne naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec. Dynamiczny rozwój squasha w Niemczech rozpoczął się dopiero pod koniec lat 70., gdy pierwsza drużyna graczy niemieckich wzięła udział w międzynarodowych mistrzostwach. Był to początek sportowej mody, dzięki której w kilka lat liczba kortów w Niemczech wzrosła do 6 tys., a liczba graczy do 2 milionów. Natomiast w Polsce obecnie jest około 200 obiektów z kortami do squasha, co przekłada się na 800 kortów i 250  tys. graczy.

Polskie ośrodki squashowe są coraz bardziej zainteresowane organizacją turniejów. W sezonie 2009/2010 zorganizowano 120 turniejów, zaś w 2013/2014 było ich już ponad 650.

Polska Federacja Squasha rozwija się. W ostatnich latach stworzony został Program Juniorski. Powołano regionalnych koordynatorów Programu Juniorskiego, odpowiedzialnych za realizację programu szkolenia najmłodszych graczy w wybranych ośrodkach oraz kontakt z trenerami i rodzicami młodych zawodników. W większości obiektów squashowych prowadzone są szkółki juniorskie skierowane do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży.

Polscy juniorzy z sukcesami biorą udział w zawodach międzynarodowych: Maksymilian Wielgus zajął drugie miejsce w Slovak Junior Open 2015, a Jakub Pytlowany czwarte miejsce w Austrian Junior Open 2015.