Ministerstwo Sportu wspiera Mistrzostwa Europy w Squashu

Ministerstwo Sportu i Turystyki podpisało z Polską Federacją Squasha umowę dotyczącą „Wspierania promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji imprez mistrzowskich w Polsce w roku 2016”. W praktyce oznacza to dofinansowanie ze środków ministerstwa organizacji Drużynowych Mistrzostw Europy w Squashu, które odbędą się w dniach 4 – 7 maja w Warszawie.

To kolejna decyzja MSiT wspierająca rozwój tej dyscypliny w Polsce, od 2015 roku Reprezentacja Polski w Squashu otrzymuje finansowe wsparcie z ministerstwa.

Trzeba podkreślić, że Mistrzostwa Europy odbywają się zgodnie z przyjętą w 2012 r. przez Polską Federację Squasha strategią. Rok po roku w Polsce odbywają się trzy ważne imprezy: w 2015 roku odbyły się Mistrzostwa Klubowe Europy w Krakowie. W bieżącym roku – Drużynowe Mistrzostwa Europy w Warszawie, a w przyszłym roku czeka nas squash na najwyższym światowym poziomie podczas Igrzysk Sportowych we Wrocławiu (The World Games 2017).

Badania wskazują, że obecnie w squasha w Polsce gra 250 tys. osób, co oznacza wzrost w ciągu tylko dwóch lat o 100 tys. W Anglii, która pod względem liczby osób uprawiających tę dyscyplinę znajduje się w czołówce, przyrost w tym okresie wyniósł 10- krotnie mniej. Według danych Polskiej Federacji Squash ta dyscyplina najszybciej w Europie rozwija się właśnie w Polsce.

Podczas Mistrzostw na żywo będzie można oglądać najlepszych europejskich zawodników tej dyscypliny. W ciągu czterech dni zobaczymy ponad 30 drużyn, 200 zawodników, około 330 spotkań. Do Polski przyjadą drużyny z Anglii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy, Walii, Węgier.

Mistrzostwa będą niepowtarzalną okazją, żeby zobaczyć na żywo najlepszych polskich i europejskich graczy squasha. Wśród mężczyzn zagrają m.in. Gregory Gaultier – (miejsce 2), Nick Matthew (miejsce 3), Simon Rösner  (miejsce 7), czy Mathieu Castagnet (miejsce 8). Również wśród pań pojawią się znaczące postacie dyscypliny, zagrają Laura Massaro (miejsce 1), Camille Serme (miejsce 5) i Alison Waters (miejsce 13).

Impreza odbędzie się w KAHUNA Squash & Badminton, ul. Zawodzie 26, Warszawa.

Organizatorem Drużynowych Mistrzostw Europy w Squashu jest Polska Federacja Squasha oraz KAHUNA we współpracy z Europejską Federacją Squasha.