Drużynowe Mistrzostwa
Europy w Squashu

Po raz pierwszy w Polsce wydarzenie tej rangi będzie miało miejsce w naszym kraju. Będą to 44. mistrzostwa mężczyzn oraz 39. mistrzostwa kobiet i zarazem niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć najlepszych europejskich graczy squasha.

W najnowszym rankingu Światowej Federacji Squasha (listopad 2015) w pierwszej dziesiątce znajdują się następujący reprezentanci krajów Europy:

Kategoria męska

Kategoria damska

O co w tym wszystkim chodzi?

Program imprezy obejmuje 4 dni zawodów. Dwa pierwsze dni to mecze fazy grupowej, a kolejne dwa to faza play-off rozgrywana o wszystkie miejsca. Mistrzostwa są podzielone na kategorię damską i męską. W poszczególnych kategoriach są dywizje. W kategorii damskiej jest I Dywizja, w której występuje 8 najlepszych drużyn w Europie oraz II Dywizja, w której kolejne 8 drużyn walczy o awans do elity – I Dywizji. W kategorii męskiej w II Dywizji jest 12 drużyn.

Jak wygląda drużyna?

Drużyna męska składa się z 4 do 6 zawodników. Są oni ustawieni od najmocniejszego do najsłabszego. W poszczególnych meczach grają tylko 4 zawodnicy wytypowani przez trenera do udziału w danym meczu. Zdarza się, że trenerzy oszczędzają najlepszych zawodników, jeżeli są pewni wygranej i dają szansę słabszym, mniej doświadczonym, na wykazanie się na arenie międzynarodowej.

Drużyna damska to od 3 do 5 zawodniczek i gra na podobnych zasadach.

Jak wygląda mecz drużynowy?

Mecz drużynowy polega na konfrontacji zawodników o tej samej pozycji z obu drużyn. Oznacza to, że najlepszy z drużyny A gra z najlepszym z drużyny B, drugi z drugim itd.

Poszczególne indywidualne mecze mogą być rozgrywane w różnej kolejności. Komisja Techniczna zawodów losuje kolejność, która może być przykład taka: 4,1,3,2. Oznacza to że mecze drużynowe rozpoczynają zawodnicy z pozycji 4, później z 1, następnie z 3 i na koniec z 2. Ciekawostką jest, że w Polsce zawodnik z pozycji pierwszej w drużynie nazywany jest pierwsza rakieta, natomiast w języku angielskim – first string (pierwszy naciąg).

Jak wyglądają rozgrywki?

Rozgrywki są podzielone na dwa etapy. Pierwsze są rozgrywki w grupach, a następnie faza play-off. Zawody są rozgrywane o każdą pozycję. Dwie ostatnie drużyny z Dywizji I spadają do Dywizji II, a na ich miejsce wchodzą liderzy Dywizji II. Ponadto najsłabsi z Dywizji II zamieniają się miejscami z najlepszymi z Dywizji III.

Rozgrywki trwają 4 dni, a zawodnicy mogą zagrać nie więcej niż 2 mecze dziennie z minimalną przerwą 4 godziny. Zazwyczaj grają 1 mecz dziennie.